Günlük Hayatımızda En Sık Rastlanan Bulaşıcı Hastalıklar

Günlük Hayatımızda En Sık Rastlanan Bulaşıcı Hastalıklar

1)      Soğuk algınlığı (Nezle); burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, hafif ateş olabilir. Etkeni genelde rinovirüslerdir.  Giripteki aşırı halsizlik ve yaygın kas ağrıları eşlik etmez. 
2)      Sinuzit (Burun tıkanıklığı); burun kemiklerinde ve yüz kemiklerindeki öne eğilme ile artan ağrı, baş ağrısı, öksürük (özellikle geceleri)
3)      Tensillit (Anjin) yüksek ateş boğazda yutkunmayı zorlaştıran boğaz ağrısı, halsizlik nedeni virüsler olabileceği gibi bakteriyel de olabilir.
4)      Grip ; Ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, kırgınlık, yaygın vücut ağrıları, baş ağrısı, bazen ishal şeklinde görülür.
5)      İshaller; Viral ve bakretiyel olabilir. Akut gastoenterit – günde 3-4 kereden fazla sulu dıçkı bulantı, kusma, karın ağrısı olur. Bazen sadece bulantı kusma olur, bazen kanlı ishal, bazen de ateş eşlik edebilir. Tedavide kaybedilen sıvıyı yerine koymak esastır ayrıca tetkiklerde bakteriyel oluğu saptanırsa ona yönelik antibiyotik tedavisi uygulanır. Yine korunmada sık el yıkama önemlidir. (sabunla) Ayrıca taze meyveler, sebze, salata, malzemeleri  de iyi yıkanmalı ve hijyenik ortamda hazırlanmalıdır. (mutfak tezgahı temizliği)