MİDE BALONU NEDİR

MİDE BALONU NEDİR

Şişmanlık, pek çok hasta için   estetik bir sorun olsa da,  tedavi edilmediğinde yüksek tansiyon, kalp yetmezliği,  ölümcül damar hastalıkları, inme, eklem sorunları ve psikolojik sorunlara kadar uzanıp, pek çok sistemi etkileyen,  sistemik bir hastalıktır. Şişmanlık tedavisinde ameliyat dışı yöntem olarak kullanılan ilaçlar uzun vadede çeşitli yan etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden mide balonu kullanımı şişmanlığın tedavisinde gittikçe daha yaygın olarak kullanılan yöntemler arasında yer almaya başlamıştır.

Mide Balonu; midenin içine yerleştirilen balonun kapladığı alanla,  hastalarda erken doyma ve tokluk hissi oluşturur. Hastalar daha az yemek yiyerek, kilo vermeye başlarlar. Hastanın yeterince kilo vermesinden sonra, midenin içinde bulunan balon, yine  endoskop yardımıyla söndürülerek çıkartılmaktadır.  Bu süreç yaklaşık olarak 6 ayı bulmaktadır. Hastalar bu süre içinde yapılarına göre, fazla kilolarından,  10-20 kg arasında kilo verebilirler.

 

Mide balonu uygulaması için uygun olan hastalar kimlerdir?

Mide balonu yöntemi cerrahi bir girişim değildir.  Endoskop kullanılarak, endoskopi eğitimi olan  cerrah yada gastroenterolog tarafından uygulanmaktadır.

Cerrahi girişimin risk taşıdığı hastalarda, ameliyat olmak istemeyen hastalarda, diyet ve egzersiz uygulamaları sonucunda kilo verememiş, 18-65 yaş arasındaki yetişkinlerde geçici bir süre uygulanabilir. Bu uygulama süresi genellikle 6 ay kadardır, uygun vakalarda 1 yıla kadar uzatılabilir. Son zamanlarda, ayrıca,   artan obezite cerrahisi öncesinde,  anestezi riskini düşürmek ve ameliyat süresini kısaltmak amacıyla da, obezite cerrahisi öncesinde tercih edilen bir yardımcı hazırlık yöntemi haline gelmektedir.

 

Mide balonu uygulaması için uygun olmayan hastalar kimlerdir?

Mide balonu yerleştirilmeden önce, işlemi yapacak hekim tarafından, balon yerleştirmeye engel bir durum olup olmadığının kontrolü için, kontrol gastroskopi yapılmaktadır, Bunun yanında, gastrit, mide ülseri, herhangi bir nedenle öncesinde geçirilmiş mide operasyonları, yemek borusu sorunları ( ciddi reflü, darlık vs )  psikolojik sorunu olanlarda, geniş mide fıtığı olanlarda, gebe ve emziren kadınlarda, alkol bağımlısı kişilerde, kan pıhtılaşma sorunu olanlarda mide balonu uygulaması yapılamaz.

 

Mide balonu uygulaması nasıl yapılır?

Bu uygulamayla kilo vermeye başlamak oldukça kısa sürede başlar. Uygulamanın tamamlanması yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer. Midenin incelemelerinde kullanılan endoskopi işlemi ile mide balonu midenin içine yerleştirilir. Hastaların işlem öncesi, en az 8 saat, ideal olarak ise 12 saat süreyle aç olmaları gerekir. Uygulama yapılırken hastanın rahat ve uyumlu olmasını  sağlayabilmek için, anestezi uzmanı tarafından, sedasyon olarak tanımlanan, uyku verici  ilaçlar uygulanır.  Mide Balon uygulaması yapılmadan önce hastaya endokopi hemen işlem öncesinde yapılır.   Bununla hastanın yemek borusu, midesi ve on iki parmak bağırsağı incelenir. Hastada mide balonunun yerleştirilmesine engel olacak bir mide sorunu tespit edilmediği zaman, jelle kayganlaştırılan balon yumuşak bir şekilde yemek borusundan mideye doğru gönderilir. Balonun mideye gitmesi endoskop yardımıyla kontrol edilir. Bu şekilde yapılan işlem kamera görüntüsü altında anlık olarak izlenerek yapılır. Balonun içine kalıcı tıbbi bir boya olan metilen mavisiyle steril su koyularak, ileride oluşabilecek sızıntı yada kaçakların erken fark edilmesini sağlayacak tedbir alınmış olur. Bu işlemden sonra hastaların hastanede kalmasına gerek kalmaz. Hastalar birkaç saat gözlem altında tutularak, damardan serum verilir ve taburcu edilirler. Bundan sonraki aşamalarda hastaların sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir. Hastaların doktoruyla sürekli olarak iletişimde olması son derece önemlidir.

 

Mide balonu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Mide balonu uygulamasının yan etkileri genelllikle 1 hafta ile 10 gün ile sınırlı olup, sonrasında kaybolmaktadır.Hastaların bir kısmında daha önce var olan göğüste ekşime ve yanmayla oluşan reflü yakınmalarında artış gözlenebilir. Balonun takılmasıyla birlikte karnın üst bölümünde şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyularak, bulantı ve kusma gözlenebilir.  Fakat kusmanın uzun sürmesi halinde, vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin bozulma ihtimaline karşı, hastaların doktor kontrolünde izlenmesi gerekebilir.

Bazı hastalarda,  karın üstüne ya da yan yattıklarında midede ağrı hissi olalabilir. Nadir olarak mide içinde sönen balonun ince bağırsaklara doğru ilerlemesi durumunda, bağırsaklarda tıkanma meydana getirebilir. Bunun olduğu hastalara acilen cerrahi müdahale gerekir. Mide içine yerleştirilen balon sürekli olarak hareket halinde olduğundan, midede balonun yaptığı bası nedeniyle hastalarda mide ülseri gelişme riski çok az olsa da vardır. Mide balonu uygulamasının en fazla yaşanan yan etkisi ilk 3-7 günde görülen bulantı ve kusmadır. Genellikle,  doktorunuzun önereceği ilaçlarla geçmektedir. Fakat bazı hastalar bu balon uygulamasına alışmakta zorlanabilir. Bu durum daha önceden tespit edilemediğinden, hastalarda nasıl bir tepki oluşacağı da,  ancak mideye balonun yerleştirilmesinden sonra anlaşılabilir.  Eğer hasta,  bu uygulamayı tolere edemezse, yine endoskopi yardımıyla, balon çıkartılır. 

 

Sonuç olarak;  mideye yerleştirilen balon uygulaması, fazla kilolu hastalarda yan etkisi en az olan ve riskleri en düşük olan tedavi yollarından biridir. Ancak tedaviden olumlu neticelerin alınması için, hasta ve doktorun uyumlu şekilde çalışması gerekmektedir. 

 

Dr. Ayşegül OKUTAN

Genel Cerrahi Uzmanı